Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUM110N03-04P-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUM110N03-04P-E3
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8192
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 110A (Tc) 3.75W (Ta), 120W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 120W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number SUM110
N-Channel 30 V 110A (Tc) 3.75W (Ta), 120W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)