FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUM110N05-06L-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUM110N05-06L-E3
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6559
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 110A (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 25 V
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
N-Channel 55 V 110A (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)