Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUP36N20-54P-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUP36N20-54P-E3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4194
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 36A (Tc) 3.12W (Ta), 166W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 53mOhm @ 20A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.12W (Ta), 166W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number SUP36
N-Channel 200 V 36A (Tc) 3.12W (Ta), 166W (Tc) Through Hole TO-220AB