FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUP45N03-13L-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUP45N03-13L-E3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8938
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 45A (Tc) 88W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2730 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 88W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number SUP45
N-Channel 30 V 45A (Tc) 88W (Tc) Through Hole TO-220AB