FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
SUP90N08-7M7P-E3
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: SUP90N08-7M7P-E3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2059
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 90A (Tc) 3.75W (Ta), 208.3W (Tc) Through Hole TO-220AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4250 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 208.3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number SUP90
N-Channel 75 V 90A (Tc) 3.75W (Ta), 208.3W (Tc) Through Hole TO-220AB