Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TC1014-2.8VCT713
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: TC1014-2.8VCT713
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5039
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 64dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TC1014
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5