FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TC1017-2.8VLTTR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: TC1017-2.8VLTTR
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7541
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 58dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
Base Product Number TC1017
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Other Names TC1017-2.8VLTTR-NDR
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5