FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TC1055-3.3VCT713
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: TC1055-3.3VCT713
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 64dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TC1055
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5