Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TC1301A-FHAVUA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: TC1301A-FHAVUA
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1148
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 150mA 8-MSOP
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V, 2.6V, 2.63V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA
Current - Output 300mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
PSRR 58dB (100Hz)
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number TC1301
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names TC1301A-FHAVUA-NDR
Standard Package 100
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 150mA 8-MSOP