FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TC1301B-DPAVUA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: TC1301B-DPAVUA
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2439
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 150mA 8-MSOP
Parameters
Package Tube
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V, 1.8V, 2.63V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA, -
Current - Output 300mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
PSRR 58dB (100Hz)
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
HTSUS 8542.39.0001
Other Names TC1301B-DPAVUA-NDR
Standard Package 100
Series -
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 150mA 8-MSOP