FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK13A60D(STA4,Q,M)
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK13A60D(STA4,Q,M)
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6330
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 13A (Ta) 50W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series π-MOSVII
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 430mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220SIS
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number TK13A60
N-Channel 600 V 13A (Ta) 50W (Tc) Through Hole TO-220SIS