Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK40P03M1(T6RSS-Q)
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK40P03M1(T6RSS-Q)
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6124
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 40A (Ta) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVI-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number TK40P03
N-Channel 30 V 40A (Ta) Surface Mount D-Pak