Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK40S06N1L,LXHQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK40S06N1L,LXHQ
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 20
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 40A (Ta) 88.2W (Tc) Surface Mount DPAK+
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1650 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 88.2W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK+
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number TK40S06
N-Channel 60 V 40A (Ta) 88.2W (Tc) Surface Mount DPAK+