Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK60F10N1L,LXGQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK60F10N1L,LXGQ
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 60A (Ta) 205W (Tc) Surface Mount TO-220SM(W)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.11mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4320 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 205W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-220SM(W)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number TK60F10
N-Channel 100 V 60A (Ta) 205W (Tc) Surface Mount TO-220SM(W)