FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK60P03M1,RQ(S
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK60P03M1,RQ(S
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7090
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 60A (Ta) 63W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVI-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.4mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number TK60P03
N-Channel 30 V 60A (Ta) 63W (Tc) Surface Mount DPAK