FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK6R9P08QM,RQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK6R9P08QM,RQ
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 62A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSX-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.9mOhm @ 31A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 80 V 62A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount DPAK