Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TK80S06K3L(T6L1,NQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TK80S06K3L(T6L1,NQ
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Stock: 3838
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 80A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount DPAK+
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIV
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4200 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK+
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number TK80S06
N-Channel 60 V 80A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount DPAK+