Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TKR74F04PB,LXGQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TKR74F04PB,LXGQ
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 250A (Ta) 375W (Tc) Surface Mount TO-220SM(W)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 250A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.74mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 227 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14200 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-220SM(W)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number TKR74F04
N-Channel 40 V 250A (Ta) 375W (Tc) Surface Mount TO-220SM(W)