Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TL1963A-33KTTR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TL1963A-33KTTR
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8486
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-5
Parameters
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1 mA
Current - Supply (Max) 80 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C