Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TL2575-15IKV
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TL2575-15IKV
  • Package: TO-220-5 Formed Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6791
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.75V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number TL2575
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads