Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TL750M05CKTE
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TL750M05CKTE
  • Package: TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 21
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA 3-PowerFLEX™
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Current - Output 750mA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Supplier Device Package 3-PowerFLEX™
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA 3-PowerFLEX™