Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TL750M05QKTTRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TL750M05QKTTRQ1
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 49
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA DDPAK/TO-263-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Current - Output 750mA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C