FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TLV1117-25CDCYRG3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TLV1117-25CDCYRG3
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-4
Base Product Number TLV1117
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4