FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TLV2217-18KCS
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TLV2217-18KCS
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3
Series -
Package Tube
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
PSRR 62dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number TLV2217
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3