FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TLV61220DBVT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TLV61220DBVT
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 548
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 220mA (Switch)
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number TLV61220
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6