FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TLV707335DQNT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TLV707335DQNT
  • Package: 4-XDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-X2SON (1x1)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.35V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-X2SON (1x1)
Base Product Number TLV707
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-X2SON (1x1)