FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TLV741105PDBVR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TLV741105PDBVR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4306
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.02V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TLV741105
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5