Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TMS320F2802PZA-60
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TMS320F2802PZA-60
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 89
  • Bulk purchase price:
  • Description: C28x Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 1
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point
Package Tray
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number TMS320
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 1.89V
Core Processor C28x
Program Memory Type FLASH
RAM Size 6K x 16
Number of I/O 35
Oscillator Type Internal
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART
Speed 60MHz
Core Size 32-Bit Single-Core
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
EEPROM Size -
Data Converters A/D 16x12b
Mfr Texas Instruments
C28x Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14)