Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPH11003NL,LQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPH11003NL,LQ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 32A (Ta) 1.6W (Ta), 21W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 660 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta), 21W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number TPH11003
N-Channel 30 V 32A (Ta) 1.6W (Ta), 21W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)