Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPH2R306NH1,LQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPH2R306NH1,LQ
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 136A (Tc) 800mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 136A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6100 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta), 170W (Tc)
Operating Temperature 150°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5.75)
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 60 V 136A (Tc) 800mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)