FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPH4R008NH,L1Q
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPH4R008NH,L1Q
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 60A (Tc) 1.6W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta), 78W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number TPH4R008
N-Channel 80 V 60A (Tc) 1.6W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)