Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPHR9203PL1,LQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPHR9203PL1,LQ
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Stock: 19
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 150A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.92mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7540 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960mW (Ta), 170W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5.75)
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 30 V 150A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)