FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPN1600ANH,L1Q
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPN1600ANH,L1Q
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 17A (Tc) 700mW (Ta), 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 42W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number TPN1600
N-Channel 100 V 17A (Tc) 700mW (Ta), 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)