FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPN2R805PL,L1Q
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPN2R805PL,L1Q
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 45 V 139A (Ta), 80A (Tc) 2.67W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX-H
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 139A (Ta), 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3200 pF @ 22.5 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.67W (Ta), 104W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number TPN2R805
N-Channel 45 V 139A (Ta), 80A (Tc) 2.67W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)