Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPN8R903NL,LQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: TPN8R903NL,LQ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 20A (Tc) 700mW (Ta), 22W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 820 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 22W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number TPN8R903
N-Channel 30 V 20A (Tc) 700mW (Ta), 22W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)