Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS61097-33DBVR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS61097-33DBVR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 20
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753Most chip's naming rules,TMS320L
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TPS61097
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 3,000
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Topology Boost
Frequency - Switching -
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 200mA (Switch)
Function Step-Up
Voltage - Input (Min) 0.9V
Synchronous Rectifier Yes
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753