FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS628601YCHR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS628601YCHR
  • Package: 8-XFBGA, DSBGA
  • Stock: 31
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 0.6V, 0.7V, 0.8V, 1V 1 Output 600mA 8-XFBGA, DSBGAMost chip's naming rules,TM
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 8-DSBGA (0.66x1.36)
Base Product Number TPS628601
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 12,000
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Buck
Frequency - Switching 1.5MHz
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V, 0.7V, 0.8V, 1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Function Step-Down
Voltage - Input (Min) 1.8V
Synchronous Rectifier Yes
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 0.6V, 0.7V, 0.8V, 1V 1 Output 600mA 8-XFBGA, DSBGA