Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS715A33DRVT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS715A33DRVT
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 350
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WSON (2x2)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.12V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
Current - Supply (Max) 5.8 µA
PSRR 60dB (100kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (2x2)
Base Product Number TPS715
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WSON (2x2)