FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS720102YZUT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS720102YZUT
  • Package: 6-UFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 740
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA 5-DSBGA (0.96x1.33)Most chip's naming rules,TMS320LF2407APGEA.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 5-DSBGA (0.96x1.33)
Base Product Number TPS720102
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 250
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.02V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 38 µA
PSRR 85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max) 80 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA 5-DSBGA (0.96x1.33)