FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS728185315DRVT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS728185315DRVT
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1213
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-WSON (2x2)How to read TI chips date code- Date Code informat
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (2x2)
Base Product Number TPS728185315
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 250
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V, 3.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max) 120 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-WSON (2x2)