Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS74501PDRVR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS74501PDRVR
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)Most chip's naming rules,TMS320LF2407APGEA. F
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (2x2)
Base Product Number TPS745
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 3,000
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.55V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.88V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
PSRR 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)