FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS746115PQWDRBRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS746115PQWDRBRQ1
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SON (3x3)Most chip's naming rules,TMS320LF2407APGEA. For more p
Parameters
PSRR 53dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-SON (3x3)
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
Other Names 296-TPS746115PQWDRBRQ1TR
Standard Package 3,000
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.79V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SON (3x3)