FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS7A10105PYKAR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS7A10105PYKAR
  • Package: 5-XFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5634
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-DSBGAHow to read TI chips date code- Date Code information-b
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 5-DSBGA
Base Product Number TPS7A10105
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 12,000
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.07V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 2.6 µA
PSRR 60dB ~ 35dB (1kHz ~ 1.5MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, UVLO
Current - Supply (Max) 9 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-DSBGA