FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TPS7A3001MDGNTEP
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: TPS7A3001MDGNTEP
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6957
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 200mA 8-HVSSOPHow to read TI chips date code- Date Code informa
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-HVSSOP
Base Product Number TPS7A3001
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 250
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Output Configuration Negative
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) -36V
Voltage - Output (Min/Fixed) -1.18V
Voltage - Output (Max) -35V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) 950 µA
Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 200mA 8-HVSSOP