FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TQM033NB04CR RLG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TQM033NB04CR RLG
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 21A (Ta), 121A (Tc) 3.1W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-PDFNU (5x6)
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series Automotive, AEC-Q101
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta), 121A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 21A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4917 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 107W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 8-PDFNU (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number TQM033
N-Channel 40 V 21A (Ta), 121A (Tc) 3.1W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-PDFNU (5x6)