Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TQM300NB06CR RLG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TQM300NB06CR RLG
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 6A (Ta), 27A (Tc) 3.1W (Ta), 56W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-PDFNU (5x6)
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta), 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1009 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 56W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 8-PDFNU (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number TQM300
N-Channel 60 V 6A (Ta), 27A (Tc) 3.1W (Ta), 56W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-PDFNU (5x6)