Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM018NB03CR RLG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM018NB03CR RLG
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 29A (Ta), 194A (Tc) 3.1W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (5x6)
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Ta), 194A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7252 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PDFN (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number TSM018
N-Channel 30 V 29A (Ta), 194A (Tc) 3.1W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (5x6)