FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM035NB04CZ
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM035NB04CZ
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 18A (Ta), 157A (Tc) 2W (Ta), 156W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 157A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6990 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220
Package / Case TO-220-3
Base Product Number TSM035
N-Channel 40 V 18A (Ta), 157A (Tc) 2W (Ta), 156W (Tc) Through Hole TO-220