FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM056NH04CV RGG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM056NH04CV RGG
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 16A (Ta), 54A (Tc) 34W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.1x3.1)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.6mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1828 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PDFN (3.1x3.1)
Package / Case 8-PowerWDFN
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series PerFET™
N-Channel 40 V 16A (Ta), 54A (Tc) 34W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.1x3.1)