FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM13ND50CI
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM13ND50CI
  • Package: TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 13A (Tc) 57W (Tc) Through Hole ITO-220
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1877 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 57W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ITO-220
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Base Product Number TSM13
N-Channel 500 V 13A (Tc) 57W (Tc) Through Hole ITO-220